2022 College of Sciences Awards

Pierotti Memorial Scholarship
Soham Kulkarni

Research Award
Samantha Lang

2022 School Awards

Congratulations to our outstanding 2021 – 2022 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients.

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Graham Brem 
Jalen Borne 
Soham Kulkarni 
Bryan Gomez 
Theodor Elvebak 
Shalini Udawatte 
Yilei Bu 
Sydney Ayers 
Thi Dao 
Matthew Raeside 
Callie Goins 
Nathan Bowman 
Mariah Castillo 
Lucas Fraser 
Carter Guerrin 
Elayna Pak 

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Julianna Mercado 
Amelfa Bleyl 
Ryan Wainer

Anthony Arduengo III Award
Benjamin "Hogan" Peer
Austin Shoemaker

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Saima Firoj 
Sarah Schultz 
Ruth Nya 
Mithuna Kanthasamy 
Andrey Chee 
Mohamed Odeh 

Chance Family Scholarship
Hailey Akins
David Weinberg

W. M. Spicer Scholarship in Chemistry
Ethan Bar-Nur 
Ashita Mummareddy 
Liam Ordner 
Sakina Gologo 
Nadine Abrahamse 
Elizabeth Cowan 

******************************************************

Prior Awards

2021 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2020-2021 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and parents will also be recognized at a school dinner in April. 

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Carolann Espy
Christopher Reagan
Griffin Stewart
Amanda Mitchell
David Weinberg
Julianna Mercado
Thi Dao
Grace Hanson
Augustine Huh
Matthew Raeside
Shiloh Thomas-Wilkinson
Elle Guse

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Ethan Bar-Nur
Rachel Fitzgerald
Bao Phuong Nguyen

Anthony Arduengo III Award
Bradley Gardner
Anna Rappaport

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Chandler Watson
Kenneth Huang
Emily Crawford
Paige Warner
Rena Kramer
Josephine Rudd

Chance Family Scholarship
Paxton Threatt
Vivian Wang

W. M. Spicer Scholarship in Chemistry
Charlie Wood
Graham Brem
Maxwell Conte
Claire Christman
Chloe LeCates
Jennifer Kim

2020 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2019-2020 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and parents will also be recognized at a school dinner in April. 

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
​Ethan Bar-Nur (Chemistry)
Elizabeth Blackmon (Biochemistry)
Yifan Liang (Chemistry)
Sophia Muir (Biochemistry)
Anna Rappaport (Chemistry)
Chris Reagen (Biochemistry)
Griffin Stewart (Chemistry)
Jarah Whitehead (Biochemistry)

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Sarah Ghalayini (Chemistry)
Breanna Mann (Chemistry)

Anthony Arduengo III Award
Maxwell Conte (Chemistry)
Rebecca Walde (Chemistry)

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Eric Chase Morey (Chemistry)
Mason Placanica (Chemistry)
Josephine Rudd (Biochemistry)
Arfa Ul-Haque (Biochemistry)

Chance Family Scholarship
Alex Crolais (Chemistry)
Rachel Fitzgerald (Biochemistry)

W. M. Spicer Scholarship in Chemistry
Sam Delmerico (Chemistry)
Julianna McNiece (Biochemistry)
Michelle Tang (Biochemistry)
Monica Tran (Chemistry)
Vivian Wang (Biochemistry)
Paige Warner (Biochemistry)

2019 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2018-2019 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and parents will also be recognized at a school dinner in April. 


Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Senior
Connor Huddleston (Biochemistry)
Alexander Choi (Chemistry)

Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Junior
Amitej Venapally (Biochemistry)
Natalie Wilkinson (Chemistry)

​
Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Sophomore
Julianna McNeice (Biochemistry)
Mason Placanica (Chemistry)

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Sophia Guldberg
Samantha Torres

Anthony Arduengo III Award
Pranusha Atuluru
Maria Furukawa
Arushi Saini
Richard W. Fink Memorial Scholarship
Hannah Cho 
Rebecca Durham
Auryan Esfandiari
Ryan Kern
Jenny Kim
Rachel Miller
Chase Morey
Chance Family Scholarship
Efiyenia Ismini Kaparos
Lindsey Ulmer
W. M. Spicer Scholarship in Chemistry
Shreyas Krishnapura
Breanna Mann
Shanee Mortley
Michelle Tang
Jarah Whitehead
Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Lauren Brewer
Peyton Cleary
Julia Clendenin
Sarah Ghalayini
Karen Gu
Joseph Shaver
Kaitlin Slicker
Akhil Upad
Oludamilola Taiwo
Diana Toro
Jeanine Williams
Kenneth Williams

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Samantha Torres
Undergraduate Award in Organic Chemistry
Peyton Cleary

Undergraduate Award in Physical Chemistry
Alexander Choi

American Institute of Chemists
Aditya Patel
Anna Rappaport

Royal Society of Chemistry Certificate of Excellence
Ashley Hanna

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Maxwell Conte

2018 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2017-2019 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and parents will also be recognized at a school dinner on Wednesday, April 25, 2018. 


Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Senior
Calvin Runnels (Biochemistry)
Michael Zott (Chemistry)

Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Junior
Connor Huddleston (Biochemistry)
Alexander Choi (Chemistry)
​
Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Sophomore
Akhil Upad (Biochemistry)
Chase Morey (Chemistry)

Anthony Arduengo III Award
Christian Chaney

W. M. Spicer Scholarhip in Chemistry
Pranusha Atuluru
Maria Furukawa
Sophia Guldberg
Sarah Hudadoff
Arushi Saini
Oludamilola Taiwo

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Jessica Amero
Ju Eun (Esther) Hwang
Duncan MacKie
Julianne Oliver

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Lauren Brewer
Auryan Esfandiari
Bianca Glass
Chiagoziem Obi
Lindsey Ulmer

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Ju Eun (Esther) Hwang
Undergraduate Award in Organic Chemistry
Christian Chaney

Undergraduate Award in Physical Chemistry
Michael Zott

American Institute of Chemists
Micah Bray
Michelle Tang

Royal Society of Chemistry Certificate of Excellence
Samantha Riemann

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Kaitlin Slicker

******************************************************

2017 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2016-2017 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and parents will also be recognized at a school dinner on Monday, April 24, 2017. 


Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Senior
Katherine Watkins (Biochemistry)
Sara Konecny (Chemistry)

Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Junior
Julianne Oliver (Biochemistry)
Dominic Russo (Chemistry)Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Sophomore
Calvin Runnels (Biochemistry)
Alexander Choi (Chemistry)

W. M. Spicer Scholarhip in Chemistry
Jessica Amero
John Faught
Ju Eun Hwang
Duncan MacKie
Chiagoziem Obi
Markace Rainey

Anthony Arduengo III Award
Sabrine Cypher

Chance Family Award
Chloe Baskowitz
Christian Chaney

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Rabeea Ahmad
Laura Winalski
Michael Zott

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Nyemkuna Fortingo
John Mitchell
Wais Mojadedi
Arushi Saini

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Daniel Hawkins
Kamillah Kassam

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Laura Winalski
Undergraduate Award in Organic Chemistry
Akash Doshi

Hypercube Scholar Award
Justin Williams

American Institute of Chemists
James Going
Rebecca Hu
Michelle Kwon
Mindy Ross
Nadiya Zafar

Royal Society of Chemistry Certificate of Excellence
Rachel Gilmore

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Breanna Mann
Shanee Mortley

******************************************************

2016 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2015-2016 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and  and parents will also be recognized at a school dinner on Monday,  April 25, 2016. Please also see the College of Science site for April 2016 awards.

Robert A. Pierotti Award (College of Sciences) 
Alex George 

Leddy Family Scholarship (College of Sciences) 
Andrew Royappa

Cynthia L. Bossart and James Efron Scholarship (College of Sciences)
Jeffre Allen 

Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Senior
Alex George (Biochemistry)
Sarah Lau (Chemistry)

Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Junior
Rabeea Ahmad

Peter B. Sherry Memorial Scholarship - Outstanding Sophomore
Andrew Royappa

W. M. Spicer Scholarhip in Chemistry
James Going
Rebecca Hu
Michelle Kwon
Yash Mehta

Anthony Arduengo III Award
Mindy Ross

Chance Family Award
Lindsay Dahora

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Zola Francis
Steven Hanna

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Chloe Baskowitz
Vincent Bray
Ju Eun Hwang
Chiagoziem Obi

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Quinton Bruch
David Caro
Jarrett Davis
Evan D-Hollosy
Akash Doshi
Logan Jackson
Sara Konecny
Anabel Liyen Cartelle
Juilianne Oliver
Trung Dinh Quach
Diana Sas
George Tang
John Ticknor
Justin Williams
Laura Winalski
Elizabeth Wood

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Max Dorn

Hypercube Scholar Award
John Ticknor

American Institute of Chemists
Zola Francis (Chemistry)
Anabel Liyen Cartelle (Biochemistry)

The School of Chemistry and Biochemistry Award for Undergraduate Academic Achievment
Kathryn Fitton
Katherine Watkins

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Michael Zott

Prior Awards

2015 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2014-2015 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. Spring award recipients, guests and  and parents will also be recognized at a school dinner on Thursday,  April 23, 2015.

Robert A. Pierotti Award (College of Sciences)
Deeti Pithadia

W. M Spicer Outstanding Senior Scholarship
Deeti Pithadia (Biochemistry)
Charles Wang (Chemistry)

Merck Index Award
Peter Schnaak

Anthony Arduengo III Award
David Heaner

Chance Family Award
Lindsay Dahora

Hypercube Scholar Award
Seung Yeon Kim

American Institute of Chemists
Melissa Puntakattalee (Biochemistry)
Ashlyn Norris (Chemistry)

Virginia C. and Herschel V. Clanton Jr. Scholarship (College of Science)
Anabel Liyen Cartelle

W.M. Spicer Scholarship in Chemistry
Alex George
Jaya Janadhyala
Sarah Lau
Anabel Liyen Cartelle
Diana Sas
Michael Sellers
George Tang
Elizabeth Wood

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Jarret Davis

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Rabeea Ahmad
James Going
Yash Mehta
John Ticknor
Laura Winalski

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Samera Ahmad
David Caro
Logan Jackson
Niti Khambhati
Maeve Nagle
Gabriel Pajares

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Charles Wang

Herbert O. House Memorial Scholarship
John Mitchell

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Samantha Riemann

2014 Fall Awards

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Samera Ahmad
Miki Hayashi
Sara Hojjatie
Logan Jackson
Niti Khambhati
Maeve Nagle
Kristy Syhapanha

William Spicer Scholarship
Anabel Liyen Cartelle
Lindsay Dahora
Kathryn Fitton
Anna Paulino
Nataliya Prokhnevska
Kurt Nemeck

2014 Spring Awards

Congratulations to our outstanding 2013-2014 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients. They will be honored at the GT annual Student Awards luncheon on Thursday, April 17. Recipients, guests and parents will also be recognized at a school dinner on Tuesday, April 22, 2014.

W. M Spicer Outstanding Senior Scholarship
Corley Price

Anthony Arduengo III Award
Anthony Rojas

Chance Family Award
John Gray

W.M. Spicer Scholarship in Chemistry
Lucia Chen
John Gray
Rachel Hutto
Peter Schnaak
Charles Wang

Outstanding Undergraduate Researcher Award (College of Science)
Rachel Hutto

Virginia C. and Herschel V. Clanton Jr. Scholarship (College of Science)
Niti Khambhati

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Mitchel Banks
Quinton Bruch 
Deeti Pithadia
Melissa Puntkattalee

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Rabeea Ahmad 
Alex George 
Abigail Lorenz 
Jennifer Rudelt
Elizabeth Wood

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Lindsay Dahora 
Niti Khambhati 
Sarah Lau 
Anabel Liyen Cartelle 
Zachary Motley 
Florence Pham
Kaelin Priger

American Institute of Chemists
Yuxuan Qiu

Hypercube Scholar Award
Charles Wang

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Kabir Dhada

Herbert O. House Memorial Scholarship
James Going
Colin Stone

Chemical Rubber Company Award in Freshman Chemistry
Joshua Rafshool
John Ticknor

2013 Awards

See the flickr album here!

W. M. Spicer Outstanding Senior Scholarship
Hasan Khosravi

University System of Georgia Outstanding Scholar
Hasan Khosravi

Anthony Arduengo III Award
James Rives

Chance Family Award
John Gray

American Institute of Chemists Award
Kristine Mycroft (Chemistry)
Ian Henrich (Biochemistry)

Hypercube Scholar Award
Joseph Reynolds

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Connor Crowley

W. M. Spicer Scholarship in Chemistry
Rachel Hutto
John Gray
Corley Price

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Spencer Hoskyns
Shanti Bhatia
Meghna Bharucha
Pamela Chi
Lisa Dinh
Mahsa Hamedi
Michelle Vu

William H. Eberhardt Memorial Scholarship
Caleb Ackerman
Lucia Chen
Kyle Jacobsen
Christine Park
Yuxuan Qiu

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Niti Khambhati
Deeti Pithadia
Melissa Puntkattalee
Peter Schnaak

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Lindsay Dahora
Maeve Nagle


2011-2012 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients:

W. M.  Spicer Outstanding Senior Scholarship
Kristen Powell

University System of Georgia Outstanding Scholar Recognition for Georgia Tech
Kristin Herrel

Dr. William H. Eberhardt Scholarship
Michael Chen 

College of Science Outstanding Undergraduate Researcher Award
Michael Chen 

Merck Index Award
Kristin Herrel
Emily McManus

Hypercube Scholar Award
Wissam Charab

W. M. Spicer Scholarship in Chemistry
Corinne Coogan
Renee Franklin
Stanley Guillaume
Hasan Khosravi
Kristine Mycroft
Devi Morrison
Ashish Patel

Anthony Arduengo III Award
Spencer Hoskyns

National Science Foundation I-MAST Scholarship
Lauren Nichols

Chance Family Award
John Gray

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Shanti Bhatia
Ian Henrich
Kyle Jacobsen
Alishah Merchant
James Rives

UROP Symposium - College of Science Best Oral Presentation
James Rives

Cynthia L. Bossart & James Efron Scholarship
Kyle Jacobsen

Virginia C. and Herschel V. Clanton Jr. Scholarship
Corley Rachelle Price

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Lucia Chen
Rachel Hutto
Mina Park
Catherine Roshelli
Gerin Williams
ACS Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Kenneth Laszlo

Center for Academic Success Outstanding 1-to-1 Tutor 
Kenneth Laszlo

American Institute of Chemists Award
Paul Park

Chemical Rubber Company (CRC) Award in Freshman Chemistry
Kaitlin Ahlstedt
Casey Crowley

2010-2011 Chemistry and Biochemistry undergraduate award recipients:

Lubrizol Scholarship in Chemistry
Sierra Schmidt 

Anthony Arduengo III Scholarship 
Igor Coropceanu

Chance Family Award
Trang Nguyen

W. M. Spicer Scholarship in Chemistry 
Nicolas Eidson
Kristen Powell

Richard W. Fink Memorial Scholarship
Kristin Herrel
Bo-Na Lee

Peter B. Sherry Memorial Scholarship
Spencer Hoskyns
Alishah Merchant
Emily McManus

School of Chemistry and Biochemistry Research Initiation Award
Shanti Bhatia
Alma Castaneda
Emilie Warren

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Michelle Leon

Chemical Rubber Company Award in Freshman Chemistry
Diane Choi
Samantha Rich

Merck Index Award
Brenda Morles-Pico
Soo Hee Cho

Hypercube Scholar Award
Michael Chen

Georgia Tech’s Phi Kappa Award as the top graduating GT senior
Igor Coropceanu